Granitový dřez - jeho výhody, vlastnosti a jak ho vyčistit

03840567-webx2-image-1920w-984h-bily-ramecek

Granitový dřez jako symbol kvalitního materiálu, designových trendů a maximálního užitku v kuchyni Vám bude sloužit bez zbytečných starostí o jeho údržbu a čištění. Každá mince má však dvě strany, proto se dnes podíváme podrobně na materiál, ze kterého je granitový dřez vyroben, podrobně si rozebereme, jak dřez vyčistit a co použít jako ideální čistič

07010544g-image-1920w-984h

 

Dle posledních trendů je nejčastější volba materiálu kuchyňského dřezu právě granit. Je to materiál pevný, odolný, stálobarevný a především designový. Mezi nejoblíbenější varianty patří černý granitový dřez.

Tvarově, možná i z praktického hlediska využití v kuchyni je nejpoužívanější dřez s odkapem.

Víte například:

 • Z čeho je granitový dřez vyroben?
 • Jak probíhá samotná výroba?
 • Proč je hygienicky nezávadný a splňuje ty nejnáročnější požadavky používání dřezu v kuchyni?
 • Jaká je jeho odolnost proti skvrnám z kyselých potravin?

 

Tento článek Vám pomůže porozumět granitovému dřezu, a poradí vám jak takový dřez nejlépe vyčistit.

Co je granit za materiál? 

Pokud se spojí žula, přesněji 80 % rozemleté přírodní křemičité žuly, barvivo a akrylátové pojivo, vznikne homogenní směs, která se při zvýšené teplotě odlévá do speciálních forem určených pro výrobu granitových dřezů.

01945642g-image-960w-540h

 

Granitové dřezy v tomto složení jsou často srovnávány s dřezy podstatně levnějšími. Ale není granit jako granit.

Stačí změnit pojivo a použít například pojivo polymerového typu místo akrylového pojiva a už se jedná o granit s úplně jinými vlastnostmi a parametry.

Také pokud se snižuje poměr žuly ve směsi, dochází ke snížení odolnosti a tvrdosti materiálu.

 

Jaké jsou hlavní přednosti granitu? 

Dodržet poměr jednotlivých složek směsi při výrobě je velmi důležité pro maximální odolnost a pevnost materiálu. Granitový dřez odolá pádu hrnce, pánve nebo dalších těžších věcí používaných v kuchyni. Jeho povrch je odolný i proti škrábancům. Věděli jste například, že na odkapu granitového dřezu můžete bez obav krájet potraviny? 

odolnost1 odlonost proti skvrnam1hygiena1bezpecnost potraviny1

 

 

 

Velkou předností materiálu je také jeho hladký povrch ten dřezu propůjčí vysoce jakostní akrylové pojivo použité při výrobě. Díky tomu je pak povrch granitového dřezu uzavřený a bez pórů. Toto oceníte zejména v  boji proti každodenním skvrnám ( například z červené řepy nebo malin) nebo skvrnám z vodního kamene. Povrch dřezu bez problémů těmto skvrnám odolává.

Někteří výrobci přidávají do směsi i další pomocníky - ionty stříbra, fluoropolymery.  Fluoropolymery brání proniknutí kyselin a bakterií hlouběji do materiálu. Pro představu se tyto polymery vyskytují například v látkách jako je teflon a podobně.

Granitové dřezy jsou díky použité přírodní žule velmi pevné a odolné. Vyrobené dřezy jsou u předních výrobců pečlivě testovány. Odolnost dřezu je v kuchyni velmi důležitá. Povrch dřezu by měl být schopen odolávat teplotám do 280 °C, bez poškození, bez fleků. Proto není problém na dřez odložit pánev nebo horký hrnec. 

Použitá barviva při výrobě, hlavně jejich přimíchání do směsi žuly, jsou klíčová proto, aby dřez držel barvu a neblednul. Jeho stálobarevnost je zaručená a rozhodně časem dřez neztrácí svou barvu. A to ani bílý dřez, který má tendenci žloutnout.

Všechny tyto vlastnosti však vyžadují pravidelnou péči.

Jak používat prostředek BLANCO ACTIV?ACTIV Pulver - údržba 2

 • Naplníte vaničku dřezu horkou vodou (min. 60°C) cca 1 - 2 cm vody
 • Obsah sáčku BLANCO ACTIV PULVER přidejte a nechejte minimálně 2 hodiny působit (dle doporučení výrobce můžete nechat působit i přes noc)
 • Po vypuštění odstraňte skvrny hrubou stranou houbičky
 • Dřez opláchněte a vytřete do sucha

 

Pokud jde čistě o usazeniny vodního kamene, je dobré použít prosředek specializovaný na vodním kámen, v našem případě to bude BLANCO ANTIKALK.

ANTIKALK je velmi efektivní odstraňovač ulpívajících usazenin vodního kamene. Lze použít jak pro nerezové, tak pro granitové dřezy a vodovodní baterie. K povrchu granitového dřezu se chová ohleduplně a šetrně.

Pokud máte vodní kámen na perlátoru vodovodní baterie, i zde si poradíte. Navíc je tento prostředek biologicky odbouratelný, což znamená, že jeho použití neškodí životnímu prostředí při následném umytí a vypuštění.

Jaký je postup čištění s prostředkem ANTIKALK?
 

Cisteni granitovych drezu Blanco - bily ramecek

 • Prostředek rovnoměrně naneste na znečištěný povrch
 • Cca 5 minut nechejte působit
 • Nakonec opláchněte vodou a utřete do sucha hadříkem

 

Pokud se jedná o zmíněné perlátory baterie, tak je doporučujeme ponořit do vody s prostředkem ANTIKALK a nechat prostředek působit. Pokud se jedná o svislé plochy dřezu, tak je dobré přiložit textilii napuštěnou čisticím prostředkem a přitlačenou ji nechat působit. 

 

Závěrem jen poznámka - granitový dřez je důležité preventivně chránit. Granit je materiál přírodní, proto vyžaduje péči a přístup. Za odměnu je chloubou kuchyně a velmi výrazným designovým prvkem, který Vás každý den potěší svým vzhledem a vyvolá ve Vás příjemný pocit z Vašeho interiéru.

 

Stále si nejste jisti, či máte doplňující otázky? Klidně nás kontaktujte, moc rádi vám poradíme.    Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.