Inspirace na kuchyně ve stylu Provence

provence-kuchyn-uvod

Líbí se vám provensálský styl, inspirovaný malebnou krajinou Provence na jihu Francie, a tápete jak v tomto hřejivém a romantickém designu zařídit svoji kuchyň? Poradíme, jaké zvolit barvy, materiály a doplňky.

Nejvíce atmosféru Provence navodí doplňky

Nemusíte mít obavu, že by vás provensálský styl kuchyně stál výrazně dráž. Doplňky a dekorace pořídíte i za pár stovek a můžete je dokupovat postupně.

  • Nábytkové úchytky – nejlépe svěží nádech francouzského venkova navodí porcelánové úchytky a knopky, žádané jsou i rustikální úchytky typu hrazda a samozřejmě dřevěné knopky.
  • Textilní doplňky – jedná se o lněné ubrusy, záclony, utěrky, chňapky, polštáře či podsedáky na židle. Doporučujeme je volit ve světlých barvách, oblíbené jsou motivy s levandulovými květy, slunečnicemi nebo olivovými větvičkami.
  • Zdobné nádobí – nejtypičtější je porcelánové nádobí s levandulemi, plecháčky, drátěné košíky a dřevěná prkénka a lžíce. Často se toto drobné nádobí zavěšuje na zadní stěnu, využít můžete věšáky nebo závěsný systém.
  • Květiny – nejen ty ve vázách či džbánech, ale také květináče s bylinkami a dekorace se sušenými květinami.
  • Starožitné předměty – doplňky, jako jsou staré váhy, konvice na mléko či formy na pečení, dodají Provence kuchyni autentický vzhled.
  • Obrazy a dekorace na stěnu – pověste na stěnu obrazy s provensálskými motivy, jako jsou levandulová nebo slunečnicová pole, olivové háje a uličky malých vesniček.
  • Osvětlení – volte spíše menší svítidla, ideálně z dřeva nebo z kovu s patinou či záměrným poškozením. Krásně atmosféru doplní lucerny a svíčky.
provence úchytka provence knopka provenca knopka2

Sázkou na jistotu jsou světlé barvy

Pro provensálský styl jsou typické světlé barvy, jako je bílá, béžová, slonovinová, světle modrá, levandulová, světle žlutá, starorůžová, světle šedá či světle olivově zelená. Z výraznějších barev bude atmosféru slunné Provence navozovat i terakotová a indigo, ale ty určitě nakombinujte s neutrálními tóny bílé a světle šedé.

provence-kuchyne-clanek1

Ve světlých odstínech volte nábytek i varnou desku, troubu a dřez. Ten může být keramický, ale žádanější je granitový, který je dostupný nejen v bílé barvě, ale i v jasmínové, béžové či perlově šedé. Vodovodní baterii kvůli kontrastu volí zákazníci v černé (s granitovým nástřikem), nebo rustikálnější mosaznou či zlatou.

dřez provance baterie provence baterie provence2

Prim hraje dřevo

K pastelovým barvám bude skvěle vypadat dřevěná pracovní deska, přičemž ale nemusí jít jen o masivní dřevo. Můžete zvolit levnější a z hlediska údržby praktičtější variantu –  laminátovou desku v imitaci dřeva. U nás k deskám najdete ve stejném dekoru i zástěny (záda linky).

Dřevěný volte do Provence kuchyní i další nábytek – jídelní stůl, police, lavice, židle s vyplétanými sedáky. A klidně prostor oživte starožitnou komodou či truhlou.

provance-police-clanek

Police často bývají místo horních skříněk, díky čemuž prostor působí vzdušně. Dozdobit je lze ještě kovovými konzolemi. Styl Provence parádně navodí také fóliovaná nebo patinovaná dvířka.

provence dvířka provence konzole provenca policová konzole

Kuchyně provence fotogalerie